Markkinaymmärrys on ruokaviennin kasvun perusta

”Tulevaisuudessa suomalaisen ruokaviennin tulee perustua tunnistettuihin markkinatarpeisiin ja lisäarvon tuottamiseen” 

Ruokaviennin arvon kasvattaminen on yksi Suomen elintarvikealan keskeisistä tavoitteista tulevina vuosina. Hallitusohjelmaan kirjattu tavoite ruokaviennin tuplaamisesta haastaa koko alan etsimään uusia ratkaisuja, ja Foodwest on tiiviisti mukana tukemassa yrityksiä tässä kehityksessä. 

– Markkinaymmärrys on olennaisin osa ruokaviennin kehittämistä. Kun ymmärretään paremmin markkinoita, kuluttajia ja asiakkaita, pystytään tekemään osumatarkempia päätöksiä ja panostamaan oikeisiin asioihin, sanoo Harri Latva-Mäenpää, Foodwestin toimitusjohtaja. 

Latva-Mäenpään mukaan markkinoiden ymmärtäminen on paitsi kasvun myös resurssiviisauden kannalta ratkaisevaa. 

– Jos ei ymmärretä markkinoita, on iso riski, että tuhlataan aikaa ja rahaa vääriin asioihin. Nykymaailmassa resursseja ei ole kenelläkään liikaa, Latva-Mäenpää korostaa. 

Tietoa päätösten tueksi myös kansainvälisiltä markkinoilta   

Foodwest tukee vientiä tekeviä yrityksiä Market Intelligence-työkaluillaan eli tarjoamalla dataan ja tutkimukseen perustuvaa tietoa eri markkina-alueista. Yhtiö pystyy toteuttamaan myös kuluttajatutkimuksia yhteistyökumppaneidensa kautta eri puolilla maailmaa, jolloin suomalaiset yritykset saavat vertailukelpoista tietoa ja näkemyksiä kansainvälisistä markkinoista raportoituna tutussa formaatissa. 

– Käytämme samoja menetelmiä ja työkaluja kuin kotimaan kuluttajatutkimuksissa, mutta laajennamme ne kansainvälisiin kohdemarkkinoihin hyödyntämällä tiedonkeruussa kansainvälisiä verkostojamme. Näin asiakasyritys saa tutunlaista, luotettavaa dataa ja näkemyksiä myös ulkomailta, Latva-Mäenpää kertoo. 

Kuluttajatutkimusten lisäksi Foodwest hyödyntää globaaleja tuotetietopankkeja ja digitaalisia alustoja, joiden avulla voidaan skannata eri markkinoiden tuotekategorioita, trendejä ja kuluttajakäyttäytymistä. Tämä mahdollistaa myös uusien liiketoimintapotentiaalien tunnistamisen ilman raskaita ja kalliita alkupanostuksia. 

Markkinaymmärrys auttaa kohdentamaan resurssit oikein 

Monille suomalaisille elintarvikealan yrityksille suurin haaste viennissä on tiedon ja resurssien puute. 

– Kaikilla yrityksillä ei ole mahdollisuutta hankkia kattavaa markkinatietoa itse. Silloin päätöksiä tehdään helposti liian yleisellä tasolla tai kuuluisalla mutulla eikä kohdemarkkinoiden todellisia tarpeita tunneta, Latva-Mäenpää sanoo. 

Hän korostaa, että vientiprosessi kannattaa rakentaa systemaattisesti: ensin tunnistetaan potentiaaliset markkinat, sen jälkeen ymmärretään asiakastarpeet ja vasta lopuksi lähdetään kaupallistamaan tuotetta. 

– Fail fast –periaate pätee myös viennissä. On parempi todeta ajoissa, jos jokin markkina ei ole oikea, ja siirtää resurssit sinne, missä potentiaalia todella on, muistuttaa Latva-Mäenpää. 

Asiakasymmärrys ja lisäarvo ratkaisevat

Eri markkina-alueilla painottuvat erilaiset arvot ja lisäarvotekijät. Siksi yritysten on tärkeää ymmärtää, mikä tekee suomalaisesta tuotteesta houkuttelevan juuri tietyssä maassa ja kohderyhmässä.

– Suomi ei pysty kilpailemaan pelkästään hinnalla tai volyymilla, mutta meillä on mahdollisuus erottua laadulla, turvallisuudella ja vastuullisuudella, aistittavia ominaisuuksia tietenkään unohtamatta. Tärkeää on kuitenkin huomioida, että tärkeimmät kilpailutekijät osataan viestiä oikein, kohdemarkkinan paikallisia kuluttajia ja asiakaita puhuttelevalla tavalla, toteaa Latva-Mäenpää. 

Kumppani vientimatkan eri vaiheisiin 

Foodwest tukee vientiyrityksiä kokonaisvaltaisesti markkinatiedon hankinnasta tuotekehitykseen ja kaupallistamiseen. 

– Autamme yrityksiä tunnistamaan markkinoita, räätälöimään tuotteita kohderyhmän tarpeisiin ja löytämään oikeat kumppanit. Näin tuotteet saadaan paitsi markkinoille myös menestymään siellä, tiivistää Latva-Mäenpää. 

Hän kannustaa yrityksiä ottamaan yhteyttä jo varhaisessa vaiheessa, kun vientiä vasta suunnitellaan. 

– Mitä aikaisemmin markkinaymmärrys ja tiedolla johtaminen tuodaan mukaan, sitä paremmat mahdollisuudet onnistua ja käyttää resurssit viisaasti, sanoo Latva-Mäenpää. 

 

Harri Latva-Mäenpää

Toimitusjohtaja

Jaa